Serwis ASRoma.pl wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług, dostosowania serwisu do preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych. Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. Więcej w Polityce prywatności. Korzystając z serwisu akceptujesz także postanowienia zawarte w Regulaminie ZROZUMIAŁEM I AKCEPTUJĘ
Aktualnie na stronie przebywa 26 gości oraz 0 użytkowników!
Zarejestruj
zapamiętaj logowanie
- przypomnij hasło -
zapamiętaj logowanie
- przypomnij hasło -

Stadiony Romy - część 1 (c.d.n.)

Dla znakomitej większości kibiców Giallorossich zapytanych o stadion, na którym ich ulubieńcy rozgrywali i rozgrywają swoje domowe mecze odpowiedź jest oczywista – Stadio Olimpico! Jednak nie zawsze tak było. Przygotowaliśmy dla Was historię stadionów (na zdjęciu głównym Stadio Motovelodromo Appio), na których rzymska „11” podejmowała wielu znakomitych rywali i rozgrywała niezapomniane mecze. Dziś pierwsza część tej niesamowitej historii. Dowiecie się z niej, że temat odpowiedniego stadionu dla Romy to nie problem dnia dzisiejszego lecz dręczył klub od początku swego istnienia. Był tematem trudnym do rozwiązania z wielu, wielu względów. Poza tym – sporo ciekawostek.




Od momentu powstania, czyli od 1927 roku Roma rozgrywała swoje mecze w roli gospodarza na 5 stadionach, które jednak nie zawsze nazywały się tak samo i nie zawsze tak samo wyglądały. Wszystkie oczywiście mieściły się w granicach miasta Rzym, niektóre były remontowane czy modernizowane, po niektórych nie ma już żadnego śladu - poza oczywiście archiwalnymi fotografiami, relacjami i wspaniałymi legendami. Prawdą jest też to, że Giallorossi tylko w jednym przypadku mogli czuć się jak u siebie w domu – oczywiście za sprawą wspominanego do dziś z wielką estymą Campo Testaccio, które w całości było własnością Romy. W innych przypadkach rzymianie musieli (i nadal muszą) płacić słone pieniądze za możliwość wcielania się w rolę gospodarza meczu. Warto prześledzić miejsca, w których Roma rozgrywała niezapomniane mecze, gdzie gardło kibiców rozrywał okrzyk radości ale także serce ściskał przenikliwy ból.
Przed fuzją rzymskich klubów największym problemem nowo powstałego klubu było ustalenie miejsca rozgrywania spotkań. Musiał to być obiekt, który nie tylko pomieściłby coraz większe masy kibiców chcących oglądać w stolicy calcio na wysokim poziomie, ale zespoliłby ich w jeden wspólny okrzyk. Italo Foschi myślał realnie o Stadio Rondinella – największym i najnowocześniejszym wówczas stadionie w stolicy Włoch, ale… rozgrywające na nim swoje mecze Lazio nie chciało wziąć udziału w zjednoczeniu piłkarskiego Rzymu i idea naturalnie upadła. Odrzucono także pomysły rozgrywania spotkań na stadionach Campo dei Due Pini (FC Roman) i Madonna dei Riposo (Fortitudo), ponieważ albo nie miały one boisk z odpowiednimi wymiarami albo też ich trybuny były po prostu za skromne.

 

 

MOTOVELODROMO APPIO. Obiektem, na którym Giallorossi rozegrali swoje pierwsze mecze był stadion o dźwięcznej nazwie Motovelodromo Appio. Położony był on we wschodniej dzielnicy Rzymu, przy ulicy Cessati Spiriti. Zawody mogło równocześnie oglądać 10 tysięcy kibiców a znakiem rozpoznawczym obiektu była wyprofilowana bieżnia do rozgrywania zawodów kolarskich i motorowych – stąd też właśnie wzięła się nazwa tego stadionu. Zbudowany został w 1910 roku. Pierwotnie był własnością klubu Audace C.S. (jeden z czterech klubów istniejących w Rzymie na początku wieku), który później, po fuzji z innymi zespołami, pod nazwą Alba-Audace stał się współzałożycielem AS Roma. Motovelodromo Appio podczas meczu
To właśnie na tym obiekcie AS Roma rozegrała swój pierwszy mecz. 17 lipca 1927 roku Giallorossi pokonali w meczu towarzyskim Ute Budapeszt (późniejszy Ujpest) 2:1. Swój pierwszy oficjalny pojedynek na Motovelodromo Appio AS Roma rozegrała 25 września 1927 roku. Wtedy to, w ramach pierwszej kolejki włoskiej ekstraklasy, rzymianie pokonali 2:0 zespół Livorno. Autorem pierwszego gola dla Giallorossich był Luigi Ziroli. Co ciekawe, murawa obiektu była bardzo piaszczysta, praktycznie pozbawiona trawy i drenażu, co latem owocowało unoszącymi się tumanami kurzu, zimą zaś – wszechobecnym błotem. By polepszyć warunki gry , w okresie  letnim tuż przed meczem boisko zraszane było przez polewaczki. Ale i ten pomysł nie zawsze był optymalny. Podczas wspomnianego wyżej meczu z Livorno, jedna z nich zepsuła się na środku murawy i dopiero sprowadzenie potężnego żurawia dźwigowego na usługach straży pożarnej zażegnało ową patową sytuację. Mecz rozpoczął się jednak z godzinnym opóźnieniem.
Nie był to więc organizacyjny debiut marzeń, jednak zespół Romy odniósł na Motovelodromo Appio kilka znaczących sukcesów. Jak chociażby wygrana 6:1 nad Torino z 9 czerwca 1929 roku. Stadion przetrwał niecałe pół wieku i został zburzony w 1956 roku podczas przygotowań do Letnich Igrzysk Olimpijskich 1960 roku. Roma rozgrywała na tym obiekcie swoje mecze do października 1929 roku. Bilans 32 spotkań (w lidze oraz w Pucharze Coni) to: 21 zwycięstw, 9 remisów i zaledwie 2 porażki (obie poniesione w 1928 roku, najpierw z Pro Patria a następnie z Padovą).

 


STADIO RONDINELLA. Stadion mieścił się jedynie kilkaset metrów od wybudowanego w 1927 roku Stadionu Narodowego (w czasach włoskiego faszyzmu nazywany jako Stadio Partito Nazionale della Fascita), za jego północnym łukiem trybun. Pierwszy mecz sezonu 1929/30 zespół Romy rozegrał gościnnie na Stadio Rondinella, na którym regularnie rozgrywała swoje mecze drużyna Lazio.

Stadio Rondinella 1

I być może fakt ten przeszedłby bez większego echa, gdyby nie pewien rekord aktualny aż do dzisiejszego dnia. Właśnie na tym stadionie Giallorossi odnieśli najwyższe zwycięstwo w historii występów w lidze. 9:0 z Cremonese z dnia 13 października 1929 na zawsze zostało zapamiętane jako pokaz siły młodej wiekiem Romy.

 

W najbliższym czasie pod lupą znajdą się kolejne stadiony, w tym legendarny Campo Testaccio.

Karma: +0
22.12.2012; 12:23 źródło: brak dodał: RoMaO
czytaj więcej o: Aktualności Publicystyka Historia

Komentarze (7)

Profil PW
abruzzi Dodano: 12 lat temu | Karma: 0
Jak zawsze świetnie opracowane!

Kiedy następne części ;) ?
Profil PW
SIRer Dodano: 12 lat temu | Karma: 0
Świetne, uwielbiam tego typu artykuły.
Profil PW
scythese Dodano: 12 lat temu | Karma: 0
Czekam na następne :)
Profil PW
jaco Dodano: 12 lat temu | Karma: 0
"rozgrywające na nim swoje mecze Lazio nie chciało wziąć udziału w zjednoczeniu piłkarskiego Rzymu"
Lazio, i wszystko jasne :)
Profil PW
majkel Dodano: 12 lat temu | Karma: 0
lazio to prowincjonalny klubik, Rzym od zawsze jest żółto-czerwony i tak już pozostanie. Czekam na dzień, kiedy to każdy prawdziwy szanujący się Romanista, nie będzie musiał czyścić krzesełka zanim usiądzie na stadionie.
Sam artykuł świetny. Ostatnio właśnie pozwoliłem sobie poczytać historię Naszych stadionów, taki mały zbieg okoliczności ;)
Profil PW
riss Dodano: 12 lat temu | Karma: 0
:) bajer, czekam na następne :)
Profil PW
Junkhead Dodano: 12 lat temu | Karma: 0
Świetna rzecz! Jedyny minus jest taki, że jak się człowiek dobrze wczyta to artykuł się już kończy. Czekamy z niecierpliwością na kolejną część.
Kartka z kalendarza
    Wydarzenie na dzisiaj (2025-04-5):
    • Brak
Shoutbox
  • majkel; 2 lata temu

    Chcielibyśmy poinformować, że w ciągu kilku najbliższych dni mogą występować problemy z wejściem na nasz serwis, ze względu na prowadzone prace konserwacyjne. Jak tylko zostaną ukończone, damy Wam znać.

  • samber; 2 lata temu

    Torreire wypożyczyć się da, ale to by wymagało podpisania nowego kontraktu w Anglii a potem wypożyczenie z obowiązkiem wykupu np. Da się to zrobić, ale babraniny sporo i ubocznych kosztów też.

  • CanisLupus; 2 lata temu

    Fajnie by Torreira wyglądał obok Maticia w środku pola. Jakby ojciec synka do pierwszej klasy przyprowadził. Różnica wzrostu chyba z 30 centymetrów :D

  • volt17; 2 lata temu

    Plus jak pisał abruzzi, jeszcze odstępne

  • volt17; 2 lata temu

    Szajbus tylko 4,5 to u nas zarabia Abraham i chyba Pellegrini. Więc jak na Romę to byłaby gwiazdorska pensja

  • Barteq; 2 lata temu

    Jakby wziął 3 mln za sezon to powinien być priorytetem. Też uważam że super opcja.

  • Burdisso; 2 lata temu

    Fajny wpis o maticu umieścili na calciomerito :

    https://calciomerito.pl/co-matic-moze-dac-romie/

  • Omen; 2 lata temu

    No też mi się właśnie wydaje idealnym kandydatem dla nas. Niewykluczone też że zgodziłby się na delikatną redukcję zarobków. Ale to nie od nas zależy. Jestem ciekaw kogo mają na oku.

  • Szajbus; 2 lata temu

    Torreira jest wart każdego eurasa z tych 4 mln:
    - Dosyć młody
    - Sprawdzony w lidze a nie kot w worku
    - Sparzył sie na wyspach i w LaLidze, więc raczej nie będzie chciał odejść.

    Urus może nam zapewnić 5 lat stabilizacji w drugiej linii.

  • Omen; 2 lata temu

    Rozumiem

  • abruzzi; 2 lata temu

    Problem jest w tym, że go się nie da już wypożyczyć, bo ma rok do końca umowy. Trzeba zapłacić z 10 mln za kartę plus dosyć wysoki kontrakt

  • volt17; 2 lata temu

    Torreira to 4,5 mln których nie obejmuje dekret zniżkowy

  • As11; 2 lata temu

    Torreira nie wpasowuje się w koncepcję Mourinho, nie ma >185cm wzrostu :D

  • Omen; 2 lata temu

    W sensie że sporo zarabia w Arsenalu tak?

  • Burdisso; 2 lata temu

    Toreira podobno rozmawiał z Mou ale jak już chyba ktoś wspominał problem jest kontrakt

Tabela / Strzelcy - Serie A
Klub M P
1. AC Milan 38 86
2. FC Internazionale 38 84
3. SSC Napoli 38 79
4. Juventus FC 38 70
5. SS Lazio 38 64
6. AS Roma 38 63
Zobacz pełną tabelę
Wyniki Serie A
38. kolejka - 20-22/5/2022
  • Torino
    0 : 3
    Roma
  • Genoa
    0 : 1
    Bologna
  • Lazio
    3 : 3
    Hellas
  • Fiorentina
    2 : 0
    Juventus
  • Atalanta
    0 : 1
    Empoli
  • Spezia
    0 : 3
    Napoli
  • Sassuolo
    0 : 3
    Milan
  • Inter
    3 : 0
    Sampdoria
  • Venezia
    0 : 0
    Cagliari
  • Salernitana
    0 : 4
    Udinese
Ankieta
Czy Twoim zdaniem sprzedaż Zaniolo to dobra decyzja?
  • Tak, ale tylko w obliczu wysokiej oferty. - 62,07%
  • Nie. Zaniolo powinien zostać w Romie. - 31,03%
  • Nie mam zdania. - 6,9%
  • Statystyki strony
    • Newsów: 25606
    • Użytkowników: 2447
    • Ostatni użytkownik: Moozgh
    • Istnieje od: 8077 dni
    • Gości online (anonimowych użytkowników): 26 (0)
    • Użytkownicy online (0):