Aktualnie na stronie przebywa 13 gości oraz 0 użytkowników!
- AS Roma
- Historia
- Rozgrywki
- Publicystyka
- Statystyki
- Serwis
Kiedyś mówiono o nich “jolly”. Byli to gracze, którzy potrafili zagrać na kilku z 11 pozycji na boisku. Piłkarze zdolni uczynić ze swoje taktycznej sprawności dodatkową broń w służbie zespołu, za co byli szczególnie cenieni przez trenerów. Jednym z nich był obecny trener Romy.
Luis Enrique we współczesnej piłkce jest jednym z najlepszych przykładów “jolly”. Urodzony napastnik, zdolny zagrać także na pozycji miedzy atakiem a pomocą, wykorzystywany także na wszystkich pozycjach na pomocy (w tym na boku), a w końcu nawet jako boczny obrońca. I może właśnie z powodu, dzięki tej elastyczności, jaką wykazywał się w czasie całej swojej kariery, Luis Enrique jako trener żywi przekonanie, że piłkarze z jego kadry mogą i muszą potrafić grać na wielu pozycjach.
W Romie 2011/2012 graczy multifunkcjonalnych znajdziemy pod dostatkiem. Łatwiej byłoby wymienić nazwiska tych, którym udało się grać tylko na własnej pozycji, niż tych, których pozycja zmieniała się dwa, a nawet trzy razy. Dziennikarze portalu laroma24.it przyjrzeli się bliżej tym „szczęściarzom”, specjalistom w swojej roli. Okazało się, że takich graczy jest tylko trzech i wszyscy występują na obronie. Do grona tego należą Rosi (wystawiany tylko na prawej stronie defensywy), Kjaer (zawsze na środku defensywy) i Josè Angel (lewa obrona).
Jeśli wykluczyć graczy, którzy na boisku pojawili się mniej niż w 4 meczach (Cicinho, Juan, Viviani, Brighi, Simplicio, Verre, Caprari, Okaka), to liczba graczy, którym Luis Enrique zmieniał pozycję przynajmniej raz, sięga aż 16. Z grupy tej aż 6 piłkarzy wstąpiło na trzech różnych pozycjach (Perrotta, De Rossi, Gago, Pjanic, Bojan) na szachownicy hiszpańskiego trenera.
Elastyczność, umiejętność bycia użytecznym dla drużyny, warianty, które mogą zaskoczyć przeciwnika – to są cechy, które czynią wszechstronnego gracza dodatkową bronią drużyny. Ale pojawia się jednak wątpliwość, czy trener nie przesadza w tej tendencji: nie wszyscy gracze mają przecież takie cechy. Nie wszyscy są gotowi do nieustannych zmian (często w tym samym meczu). A przede wszystkim pojawia się pytanie, czy Roma, która nadal nie ma silnej tożsamości, może znieść takie nieustanne przetasowania piłkarzy i pozycji na boisku?
Piłkarze jedno-funkcyjni (3)
Rosi: prawa obrona (Slovan - rewanż, Cagliari, Parma, Atalanta, Lazio, Novara, Lecce)
Kjaer: środek obrony (Inter, Cesena, Parma, Lazio, Lecce, Udine)
Josè Angel: lewa obrona (Slovan – pierwszy mecz i rewanż, Cagliari, Parma, Atalanta, Lazio, Palermo, Genoa, Milan, Novara, Udine)
Piłkarze wielo-funkcyjni (15):
Cassetti: prawa obrona (Lazio, Palermo, Milan), środek obrony (Slovan – pierwszy mecz i rewanż, Novara, Udine)
Perrotta: prawa obrona (Inter, Cesena, Genoa, Novara), prawa pomoc (Slovan – pierwszy mecz i rewanż, Cagliari, Lazio, Palermo, ), środek obrony (Parma)
Burdisso: prawy środek obrony (Cagliari, Parma, Atalanta, Lazio, Palermo, Genoa, Milan), lewy środek obrony (Slovan – pierwszy mecz i rewanż, Inter, Cesena, Novara)
Heinze: lewy środek obrony (Cagliari, Parma, Atalanta, Lazio, Palermo, Genoa, Lecce), lewa obrona (Cagliari)
Taddei: lewa obrona (Inter, Novara, Lecce), prawa obrona (Novara, Udinese)
De Rossi: środek pomocy (Cagliari, Inter, Parma, Atalanta, Lazio, Palermo, Genoa, Milan, Novara, Lecce, Udine), lewa pomoc (Cagliari), prawa pomoc (Novara, Lecce)
Pizarro: prawa pomoc (Inter, Cesena, Lazio, Atalanta, Palermo, Genoa), lewa pomoc (Milan)
Gago: środek pomocy (Cagliari, Novara, Lecce), lewa pomoc (Inter, Cesena, Milan, Novara, Lecce, Udine), prawa pomoc (Lazio, Palermo, Genoa)
Pjanic: lewa pomoc (Cagliari, Inter, Cesena, Parma, Atalanta, Novara, Lecce), prawa pomoc (Parma), pomiędzy atakiem i pomocą (Atalata 2, Lazio, Milan, Novara, Udine)
Lamela: pomiędzy atakiem i pomocą (Palermo, Genoa, Milan, Novara, Lecce, Udine), prawy atak (Novara, Lecce, Udine)
Totti: pomiędzy atakiem i pomocą (Slovan – pierwszy mecz i rewanż, Cagliari, Inter, Cesena, Parma, Atalanta, Lecce), prawy atak (Slovan - rewanż)
Osvaldo: lewy atak (Cagliari, Inter, Parma, Atalanta, Lazio, Genoa, Milan, Novara, Lecce, Udine), prawy atak (Cesena, Parma 2)
Borini: lewy atak (Cagliari, Parma, Atalanta), prawy atak (Inter, Cesena, Parma, Borini, Milan), prawa obrona (Genoa)
Borriello: prawy atak (Slovan - pierwszy mecz, Cagliari, Inter, Atalanta, Genoa), lewy atak (Cesena)
Bojan: pomiędzy atakiem i pomocą (Slovan - pierwszy mecz), prawy atak (Cagliari, Parma, Atalanta, Lazio, Palermo, Milan, Novara, Lecce), lewy atak (Slovan rewanż, Genoa)
Gracze z 4 lub mniej występami na koncie (9):
Cicinho: prawa obrona (Slovan – pierwszy mecz i rewanż, Cesena)
Juan: lewy środek obrony (Palermo, Milan, Udine)
Viviani: środek pomocy (Slovan – pierwszy mecz i rewanż)
Simplicio: prawa pomoc (Parma, Atalanta), lewa pomoc (Slovan – pierwszy mecz i rewanż)
Brighi: prawa pomoc (Slovan – pierwszy mecz)
Greco: prawa pomoc (Genoa), lewa pomoc (Novara, Lecce, Udine)
Caprari: lewy atak (Slovan – pierwszy mecz), lewy atak (Slovan –rewanż)
Okaka: prawy atak (Slovan – pierwszy mecz i rewanż)
Verre: między pomocą i atakiem (Slovan –rewanż)
Komentarze (4)
Wyróżniłbym do tej statystyki
pomocnik defensywny (bo takowego posiadamy De Rossi najczęściej), środkowy i ofensywny,
i napastnik (do momentu jak było niby 4-3-3 to można lewy, prawy środkowy bo to było widoczne. Teraz jest ofensywny pomocnik i dwóch napastników więc nie ma sensu rozróżniać na lewy i prawy.)
A jak zimą dojda nowi i z nimi roszady zacznie robić, to nie wiem, czy zdoła wyczerpać wszystkie kombinacje, nim za brak wyników i chaos w zespole wyleci.