Serwis ASRoma.pl wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług, dostosowania serwisu do preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych. Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. Więcej w Polityce prywatności. Korzystając z serwisu akceptujesz także postanowienia zawarte w Regulaminie ZROZUMIAŁEM I AKCEPTUJĘ
Aktualnie na stronie przebywa 45 gości oraz 0 użytkowników!
Zarejestruj
zapamiętaj logowanie
- przypomnij hasło -
zapamiętaj logowanie
- przypomnij hasło -

Gol na wyjeździe nie liczy się już podwójnie

UEFA ogłosiła, że wraz z początkiem sezonu 2021/22 zasada dotycząca premiowania goli strzelonych na wyjeździe nie będzie obowiązywać w firmowanych przez nią rozgrywkach.

W przypadku meczów fazy pucharowej, gole strzelone na wyjeździe nie będą premiowane i brane pod uwagę jako czynnik rozstrzygający, zarówno po 90 minutach rewanżowego pojedynku, jak i po jego dogrywce. Zamiast tego wszystkie potyczki, których rezultat po dwumeczu będzie remisowy będą rozstrzygane dogrywką, a jeśli zajdzie taka potrzeba, rzutami karnymi.

Warto wspomnieć, że to dzięki tej zasadzie Roma wyeliminowała Barcelonę w 2018 r. w ćwierćfinale Ligi Mistrzów.

Szef UEFA, Aleksander Ceferin wyjaśnił tę decyzję wydając następujące oświadczenie:

Wpływ tej zasady jest obecnie sprzeczny jej pierwotnym celem, ponieważ obecnie zniechęca zespół gospodarzy - zwłaszcza w pierwszych meczach - do atakowania, ponieważ obawiają się oni utraty gola, która mogłaby dać rywalom decydującą przewagę.

Krytykowana jest również niesprawiedliwość, zwłaszcza w dogrywce, polegająca na zmuszeniu gospodarza do strzeleniach dwóch goli, gdy goście strzelą bramkę, Śmiało można powiedzieć, że przewaga gospodarzy nie jest już tak znacząca jak dawniej.

Biorąc pod uwagę europejską różnorodność pod względem stylów gry i wiele innych czynników, które doprowadziły do spadku przewagi gospodarzy, Komitet Wykonawczy UEFA podjął właściwą decyzję przyjmując, że stosowanie zasady premiowania bramek strzelonych na wyjeździe w stosunku do goli zdobywanych u siebie nie jest już uzasadnione.

Karma: +1
24.06.2021; 23:45 źródło: asroma.com dodał: aniolbezserca
czytaj więcej o:

Komentarze (16)

Profil PW
Romulus Dodano: 3 lata temu | Karma: 1
Moim zdaniem lepiej, gdyby zmienili tylko zasady dogrywek, żeby nie premiowały gości. Chociaż może i wyjdzie to na dobre, zobaczymy
Profil PW
Omen Dodano: 3 lata temu | Karma: 6
To teraz czekam na zatrzymywanie czasu podczas meczów, aby takie gwiazdy jak te z Benevento nie mogły już grać na czas. Gra przerwana? Czas zatrzymujemy. Żadnego ściemniania, żadnego doliczania na koniec meczu kilku minut kiedy przez kilkanaście panny kulały się w torsjach po murawie albo przeciągali kolejne zmiany z ławki rezerwowych. Skoro jest VAR, skoro można trochę unormować sytuację to liczę że pójdą za ciosem.
Profil PW
takitam Dodano: 3 lata temu | Karma: 1
Omen.
Pomysł ciekawy, ale żadna stacja TV na to nie pójdzie :-)
Nba ma 4 x 12 minut co potrafią trwać 3h.
Tutaj by dnia zabrakło :-)
Profil PW
Il Capitano 10 Dodano: 3 lata temu | Karma: 2
Szkoda ja ten przepis lubiłem jedynie co by mogli zmienić że podczas dogrywki bramki na wyjeździe się nie liczą.
Profil PW
aniolbezserca Dodano: 3 lata temu | Karma: 2
@takitam
Niedawno czytałam, że rozważa się skrócenie połów, bo "młodzi ludzie nie potrafią w skupieniu wytrzymać 45 min."
Dlatego skrócenie połów i wprowadzenie zatrzymywania czasu mogłoby się skompensować. Nie byłoby też doliczonego czasu gry.

Poza tym UEFA mogłaby zastanowić się nad rezygnacją z dogrywek, które zazwyczaj nic nie wnoszą poza asekuracyjną grą i oczekiwaniem na karne (co uwidacznia się zwłaszcza podczas turniejów reprezentacyjnych).

Można też pomyśleć na zmianą formuły "11" na bardziej atrakcyjną formę (np. jak w MLS w latach 90-tych; zamiast nerwówki przy wbijaniu "gwoździ" piłkarze mieli okazję pokazać swoje umiejętności).

Kolejną rzeczą, którą należałby zmienić to limity zmian (tymczasowe 5 to wg mnie i tak za mało; w ogóle wydaje mi się, że limitowanie ilości zmian bardziej szkodzi piłce niż pomaga) i ilości zawodników w kadrze meczowej.
Profil PW
Porezowy Dodano: 3 lata temu | Karma: 0
Nad ilością zmian w meczu mogliby się faktycznie zastanowić, czy nie wprowadzić tego na stałe, ale z drugiej strony nie wyobrażam sobie formatu hokejowego czy limitu 10zmian... Rzeczy typu czas trwania połowy (szczególnie z tak debilnym argumentem, że młodzież się nie może skupić... ) jest moim zdaniem nie do ruszenia. Zmiana liczenia czasu też raczej nie wpłynie na dobre. Zostając przy 45min/połowę mecze zamiast 95min będą trwały 1,5x tyle. I weź tu młody człowieku zachowaj koncentrację!
Profil PW
edemon Dodano: 3 lata temu | Karma: 3
A ja bym chciał zobaczyć jakieś eksperymenty typu 2 x 30 min, precyzyjne doliczanie czasu, gdzieś w mniej popularnych ligach albo rozgrywkach, z czystej ciekawości, jak to się przełoży na liczbę goli / atrakcyjność spotkania.
Profil PW
aniolbezserca Dodano: 3 lata temu | Karma: 1
@Porezowy
brak skupienia młodzieży być może jest tylko wymówką i chodzi o co innego (czas antenowy TV; wyczerpanie i kontuzje zawodników na imprezach reprezentacyjnych; założenie, że lepiej jest rozegrać więcej krótszych meczów). Skrócenie połów, wyrzucenie doliczonego czasu i zatrzymywanie czasu raczej nie sprawiłoby, że mecze by się wydłużyły, a wyszłyby graczom na dobre, podobnie jak wywalenie dogrywek i zwiększenie (likwidacja) limitu zmian. VAR też był czymś niewyobrażalnym i część środowiska broniło się przed nim rękami i nogami ;)
Profil PW
Porezowy Dodano: 3 lata temu | Karma: 1
Powinni jeszcze zrobić więcej europejskich pucharków. LM/LE/puchar wójta/ekscelencji sołtysa wsi Piasków czy komendanta OŚP w Szczepankowie... Tak, żeby każda drużyna mogła sobie pograć w pucharach.
Skrócenie meczu zazwyczaj będzie się wiązało ze zwiększoną intensywnością, co będzie skutkowało jeszcze większą ilością urazów. Teraz, zazwyczaj, można sobie pozwolić, żeby te kilka minut obrońcy pokopali sobie z bramkarzem w ciągu meczu. Najlepiej jeszcze dla podniesienia atrakcyjności transmisji TV to należałoby wprowadzić limit 180sek na oddanie strzału, albo oddajesz piłkę. I hokejowe zmiany.
VAR to akurat moim zdaniem nie taka zła opcja, ale to dalej średnio funkcjonuje. Skoro zza monitora 3 ludzi widzi, że coś się wydarzyło to główny powinien być zobligowany do podjęcia jakiejś akcji. Bo co z tego jak VAR widzi jak główny już w kieszeni ma przeliczone i gwiżdże po swojemu.
Jeśli już miałbym się pokusić o stwierdzenie co bym zmienił to zasady dot. spalonego. Uważam, że te wystające za obrońcę pół palca u nogi czy łokieć w ogólnym rozrachunku wiele nie zmienia... Tylko to też należy zrobić mądrze, żeby nie przegiąć zaraz w drugą stronę.
Profil PW
adrian Dodano: 3 lata temu | Karma: 2
Zwiększenie liczby zmian faworyzuje bogatsze zespoły, 5 zmian to moim zdaniem i tak jest za dużo ale 4 mogłyby być. Skracanie połów, odmierzanie czasu trochę bez sensu. To że raz się trafi takie Bennevento nie znaczy że trzeba od razu zmieniać zasady, wystarczy piętnować taką postawę.
Co do spalonych to słyszałem już wiele razy żeby puszczać te centymetrowe ale zupełnie się z tym nie zgadzam. Nie ma możliwości żeby robić to inaczej. Co mają puszczać 5cm spalone a 6 cm już nie? Kto będzie to mierzył? Zasada jest bardzo prosta i działa a pójście w kierunku wprowadzania wyjątków nie prowadzi do niczego dobrego. Gdyby nawet uznawano minimalne spalone to i tak nie zmieni to naszego odbioru w sytuacji gdy jednak te nową umowne linie spalonego ktoś przekroczy. W tym przypadku nie jest ważne gdzie jest granica tylko o ile została przekroczona
Profil PW
aniolbezserca Dodano: 3 lata temu | Karma: 1
@Porezowy
* Bo liczy się kasa. LK (3. liga) powstała, żeby zespoły z piłkarskiego zaścianka mogły powalczyć w europejskich rozgrywkach i poudawać, że się liczą w Europie.
* wg mnie Liga Narodów powinna zostać zlikwidowana. W zasadzie nikt nie traktuje tych rozgrywek poważnie, a mimo to napinają kalendarz
* no i właśnie o to chodzi, żeby mecze były intensywniejsze. Lepiej popatrzeć na krótszy mecz z większą ilością szybkich i widowiskowych akcji, niż na człapanie po boisku i podawanie do bramkarza
* te 180 sekund na strzał to wydaje mi się żeby było dość problematyczne, bo wystarczy jedna przypadkowa strata i następnie szybki odbiór i znów mamy 180 sekund.
* na czym polegają hokejowe zmiany (nigdy nie oglądałam hokeja)?
* co do spalonego to zastanawiałam się czy ze strefy spalonego nie wyłączyć podań w polu karnym.

@adrian
* Zdaje sobie sprawę z tego, że bogatsze kluby stać na więcej gwiazd, ale ten problem powinien zostać rozwiązany FFP czy jakąś inną formą limitu płacowego. Odkąd interesuje się piłką limit 3 zamian był największy piłkarskim absurdem (później FIFA poszła dalej i wprowadziła limit zmian w meczach towarzyskich)
Profil PW
adrian Dodano: 3 lata temu | Karma: 1
Piłka nożna to nie NBA gdzie jest 30 drużyn zamkniętych w jednej lidze i można wprowadzić salary cup. Ligi z całej Europy, awanse spadki, wielkie miasta i te zupełnie malutkie, kraje biedne i bogate i przede wszystkim transfery. Zróżnicowanie jest tak ogromne że sztuczne ograniczenia absolutnie niczego nie poprawiają co można było zaobserwować na przykładzie wspomnianego FFP. Najlepiej było jak się UEFA po prostu nie wtrącała. Ktoś chce pompować kasę w nierentowny klub? Proszę bardzo to jego kasa i kiedyś mu się skończy albo znudzi a wtedy wejdą inni. Jak widać na przykładzie City czy PSG same pieniądze nie starczają.
Wprowadzenie większej ilości zmian zrobi z piłki hokeja. Właśnie to mi się zawsze w piłce podobało, że mecz trzeba przygotować wcześniej a poźniej pole manewru jest ograniczone, nie można zmienić całej jedenastki jak nie idzie.
Profil PW
aniolbezserca Dodano: 3 lata temu | Karma: 1
@ adrian
Zgadza się. Równy dla wszystkich drużyn limit płacowy nie zda egzaminu. Może się okazać, że * limit idealny dla jednego klubu może okazać się zbyt mały do opłacenia wynagrodzeń wyjściowego składu w innym klubie,a w jeszcze innej lidze wyjściowy budżet wystarczyłby do opłacenia całej ligi. Z drugiej strony odgórny limit zatrzymałby oderwane od rzeczywistości wymagania płacowe, zwłaszcza wśród grajków, którzy najzwyczajniej w świecie nie zasługuje na milionowe kontrakty.
* MC lub PSG prędzej czy później wygra LM. W podobnym tonie wypowiadano się na początku o Chelsea Abramowicza, która ostatecznie zaczęła zdobywać trofea.
* wydaje mi się, że jeśli trenerzy mogli dokonywać większej ilości zmian mogliby zmieniać taktykę i dostosowywać do sytuacji na boisku. Przy 3 zmianach często przypadkowa kontuzja i wymuszona zmiana na początku meczu sprawiała, ze zespół miał problem w dogrywce, albo jeśli trener wykorzystał 3 zmiany, zespół musiał grać w "10" w końcówce (ew. z człapiącym kontuzjowanym grajkiem na środku boiska).
Profil PW
adrian Dodano: 3 lata temu | Karma: 1
Oczywiście i niejednokrotnie 10 potrafiło pokonać 11 i to jest właśnie piękne.

Nie porównywalbym Chelsea do pozostałych dwóch sztucznych tworów. Początkowo była tam pompowana kasa ale teraz to powiedziałbym że prowadzą rozsądną politykę transferowa. W ostatnim okienku zaszaleli ale mieli na to pieniądze min ze sprzedaży Hazarda rok wcześniej. Ich bilanse transferowe z ostatnich lat nie wskazują na to by zbytnio szarżowali a przy przychodach klubów angielskich to nawet po opłaceniu pensji chyba im coś na transfery jeszcze zostaje. Poszukam w wolnej chwili ich sprawozdania o ile jest dostępne.
Co do pensji zawodników to jestem zdania że jeżeli ktoś chce im tyle płacić to nie widzę problemu. Nie trzeba żadnych przepisów, rynek sam dąży do punktu równowagi. Covid nieco utemperował kluby i już tak chętnie wysokich kontraktów nie dają. Najlepsze przykłady to min Ramos który przelicytował czy Ronaldo który stał się nagle balastem.
Profil PW
aniolbezserca Dodano: 3 lata temu | Karma: 0
* Niby tak, ale zwykle takie sytuacje wypaczają rozstrzygniecie.
* Z jednej strony "kto bogatemu zabroni", ale z drugiej "kasiaste" angielskie średniaki są w stanie rozkupić każdą niezbyt zamożną drużynę, która zaczyna się wybijać ponad przeciętność.
Profil PW
samber Dodano: 3 lata temu | Karma: 0
Ale skąd przekonanie że krótszy czas to większa intensywność. Gdybym grał w słabym zespole przeciwko mocniejszemu to powiem, że zawsze to łatwiej jest postawić autobus na 30 minut niż na 45. Te 15 minut więcej to jest jednak zwiększone prawdopodobieństwo że się straci gola. Po drugie jak się kradnie minuty, to mając do okradzenia 30 minut zawsze znacznie łatwiej osiągnąć cel. I jak przypadkowo stracisz gola to masz już znacznie mniej na odrabianie. Skrócenie to nie jest żadne rozwiązanie. Oprócz tego w sporcie ważny jest element kondycyjny i nie można skracać, "bo się zmęczyli". O to chodzi że kto nie wytrzyma ten przegra, bo jest słabszy. Natomiast całkowita zgoda na zmniejszenie ilości rozgrywek. Za dużo tego jest.
Kartka z kalendarza
    Wydarzenie na dzisiaj (2025-04-19):
    • Brak
Shoutbox
  • majkel; 2 lata temu

    Chcielibyśmy poinformować, że w ciągu kilku najbliższych dni mogą występować problemy z wejściem na nasz serwis, ze względu na prowadzone prace konserwacyjne. Jak tylko zostaną ukończone, damy Wam znać.

  • samber; 2 lata temu

    Torreire wypożyczyć się da, ale to by wymagało podpisania nowego kontraktu w Anglii a potem wypożyczenie z obowiązkiem wykupu np. Da się to zrobić, ale babraniny sporo i ubocznych kosztów też.

  • CanisLupus; 2 lata temu

    Fajnie by Torreira wyglądał obok Maticia w środku pola. Jakby ojciec synka do pierwszej klasy przyprowadził. Różnica wzrostu chyba z 30 centymetrów :D

  • volt17; 2 lata temu

    Plus jak pisał abruzzi, jeszcze odstępne

  • volt17; 2 lata temu

    Szajbus tylko 4,5 to u nas zarabia Abraham i chyba Pellegrini. Więc jak na Romę to byłaby gwiazdorska pensja

  • Barteq; 2 lata temu

    Jakby wziął 3 mln za sezon to powinien być priorytetem. Też uważam że super opcja.

  • Burdisso; 2 lata temu

    Fajny wpis o maticu umieścili na calciomerito :

    https://calciomerito.pl/co-matic-moze-dac-romie/

  • Omen; 2 lata temu

    No też mi się właśnie wydaje idealnym kandydatem dla nas. Niewykluczone też że zgodziłby się na delikatną redukcję zarobków. Ale to nie od nas zależy. Jestem ciekaw kogo mają na oku.

  • Szajbus; 2 lata temu

    Torreira jest wart każdego eurasa z tych 4 mln:
    - Dosyć młody
    - Sprawdzony w lidze a nie kot w worku
    - Sparzył sie na wyspach i w LaLidze, więc raczej nie będzie chciał odejść.

    Urus może nam zapewnić 5 lat stabilizacji w drugiej linii.

  • Omen; 2 lata temu

    Rozumiem

  • abruzzi; 2 lata temu

    Problem jest w tym, że go się nie da już wypożyczyć, bo ma rok do końca umowy. Trzeba zapłacić z 10 mln za kartę plus dosyć wysoki kontrakt

  • volt17; 2 lata temu

    Torreira to 4,5 mln których nie obejmuje dekret zniżkowy

  • As11; 2 lata temu

    Torreira nie wpasowuje się w koncepcję Mourinho, nie ma >185cm wzrostu :D

  • Omen; 2 lata temu

    W sensie że sporo zarabia w Arsenalu tak?

  • Burdisso; 2 lata temu

    Toreira podobno rozmawiał z Mou ale jak już chyba ktoś wspominał problem jest kontrakt

Tabela / Strzelcy - Serie A
Klub M P
1. AC Milan 38 86
2. FC Internazionale 38 84
3. SSC Napoli 38 79
4. Juventus FC 38 70
5. SS Lazio 38 64
6. AS Roma 38 63
Zobacz pełną tabelę
Wyniki Serie A
38. kolejka - 20-22/5/2022
  • Torino
    0 : 3
    Roma
  • Genoa
    0 : 1
    Bologna
  • Lazio
    3 : 3
    Hellas
  • Fiorentina
    2 : 0
    Juventus
  • Atalanta
    0 : 1
    Empoli
  • Spezia
    0 : 3
    Napoli
  • Sassuolo
    0 : 3
    Milan
  • Inter
    3 : 0
    Sampdoria
  • Venezia
    0 : 0
    Cagliari
  • Salernitana
    0 : 4
    Udinese
Ankieta
Czy Twoim zdaniem sprzedaż Zaniolo to dobra decyzja?
  • Tak, ale tylko w obliczu wysokiej oferty. - 62,07%
  • Nie. Zaniolo powinien zostać w Romie. - 31,03%
  • Nie mam zdania. - 6,9%
  • Statystyki strony
    • Newsów: 25606
    • Użytkowników: 2447
    • Ostatni użytkownik: Moozgh
    • Istnieje od: 8091 dni
    • Gości online (anonimowych użytkowników): 45 (0)
    • Użytkownicy online (0):