(Il Romanista - L.Franquelli) Dla na jest Świętego Szczepana, dla Anglików jest Boxing Day. Dosłowni tłumacząc jest to "dzień pudełka": święto, w którym pracodawcy i najbardziej zamożni obdarowują biednych czy swoich pracowników. Jednak co to ma wspólnego z futbolem?
W Wielkiej Brytanii dzień po Bożym Narodzeniu jest obchodzony oficjalnie od 1871 roku, ale popularny zwyczaj pochodzi sprzed wielu lat wcześniej. Jeśli było coś popularnego w dziewiętnastym stuleciu w Anglii to był to przede wszystkim futbol. Po Bożym Narodzeniu i rodzinnych obiadach robotnicy zbierali się, aby grać w piłkę, dając życie tradycji, która ugruntowała się z czasem. Związek piłki nożnej z Boxing Day ma w Anglii precyzyjną datę: 26 grudnia 1860 roku rozegrano pierwszy oficjalny udokumentowany mecz. Sheffield DC i Hallam FC, dwa kluby, od których wszystko się urodziło, zmierzyły się na Sandygate Road w Sheffield, stadionie znanym z Księgi Guinessa jako najstarszy w historii. Sheffield, założony w 1857 roku, nie miał do dyspozycji 11 graczy, ale biorąc pod uwagę regulamin, który był nadal do stworzenia, mógł grać i wygrał 2-0 (w 2010 roku obchodzono 150 rocznicę i obydwie drużyny zmierzyły się ponownie, wygrało ponownie Sheffield, tym razem 2-1, grając tym razem w 11). Od tamtego meczu zaczął się futbol, który znamy.
W 1888 roku ustanowiono oficjalnie First Division (która stała się w 1992 roku Premier League) i według słów Francisa Marindina, prezydenta FA w latach 1874-189, nie mogło zabraknąć Boxing Day: "W tak ważny dzień dla naszej wspólnoty piłka nożna odegra ważną rolę. To będzie prezent dla najbardziej potrzebujących, mecz otwarty dla wszystkich między drużynami, które zaoferują kibicom jedzenie i picie na stadionie". 158 lat potem epicki pojedynek między Sheffield i Hallam zostanie rozegrany ponownie 26 grudnia. W tym sezonie wybiegnie na boisko również Serie A, ale jeśli dla nasz jest Świętego Szczepana, w Anglii Boxing Day jest czymś więcej.