Zespoły B. Zdecyduje ranking

Włoska Federacja Piłkarska ogłosiła regulamin, zgodnie z którym ustawione zostaną w rankingu zespoły Serie A zainteresowane wpisaniem drużyn B do rozgrywek Lega Pro. Na razie słowne zainteresowanie zgłosiły Juve, Inter, Milan, Atalanta i Fiorentina, choć z pewnością do tych zespołów dołączy też Roma, posiadająca bardzo bogate zaplecze piłkarzy, którzy zwyczajowo są rozsiani po różnego rodzaju wypożyczeniach. Giallorossi, podaje Il Tempo, mogliby grać na Tre Fontane, gdzie swoje mecze obecnie rozgrywa Primavera, ale, aby uzyskać zgodę, trzeba wprowadzić pewne zmiany jak środki ostrożności i zainstalowanie tzw. kołowrotków.

Wracając do kryteriów przydzielania miejsc, tym będzie wspomniany ranking, na który złożą się punkty z trzech składowych:

(1) 40%, najwięcej, stanowić będą punkty za tzw. "współczynnik niebieski": tu liczyć się będzie liczba powołań graczy danej drużyny do reprezentacji młodzieżowych od U15 do U21 w ostatnich trzech sezonach. Zgodnie z liczbą powołań, najlepszy zespół otrzyma 20 punktów, kolejny 19 i tak dalej, aż do ostatniej drużyny Serie A, która zgromadzi jedne oczko. Jeśli któreś z drużyn będą miały na koncie taką samą liczbę powołań, wówczas będzie liczyć się liczba powołań w reprezentacji U21, itd. Według wstępnych obliczeń w owej klasyfikacji będzie prowadził Inter,

(2) 30%, zgodnie z miejscami zajętymi przez kluby w ostatnim sezonie Serie A. Juventus otrzyma 20 punktów, Napoli 19, Roma 18 i aż do wyczerpania. 17 zespół ostatniego sezonu utrzyma 4 punkty, a beniaminki: Empoli -3, Parma -2, zwycięzca play off - 1,

(3) 30%, zgodnie ze średnią liczbą kibiców w domowych meczach danego klubu, w pięciu sezonach (w tym roku od sezonu 2012/2013 do 2016/2017). W przypadku identycznej średniej liczby kibiców będzie się liczyć średnia z ostatniego sezonu.

Następnie punkty do rankingu zostaną przeliczone w następujący sposób: 40% x (1), 30% x (2), 30% x (3). Dla przykładu, zakładając, że Roma byłaby trzecim zespołem z największą liczbą powołanych do młodzieżowych reprezentacji, piątym pod względem liczby kibiców i jest trzecim zespołem ostatniego sezonu: 40% x 18 + 30% x 16 + 30% x 18 = 17,4. Według tak liczonego współczynnika zostanie ustalony ranking klubów i według niego zostanie przydzielone pierwszeństwo do wprowadzenia drużyn B. Jeśli kluby będą miały taki sam współczynnik, wówczas będzie się liczyć wyższe miejsce w Serie A w ostatnim sezonie.

Ile zespołów będzie mogło wystartować od przyszłego sezonu z drużynami B? Tu bardzo duże znaczenie ma wspomniany ranking, bowiem przypuszcza się, że jeden, maksymalnie dwa kluby, będą mogły wprowadzić drugą drużynę w pierwszym sezonie (będzie to zależne od tego ile drużyn, które w teorii powinny grać w Lega Pro, nie zgłosi chęci przystąpienia do rozgrywek lub nie otrzyma licencji). Tu standardowo wchodzą tzw. "repasaże", gdzie co sezon wpisuje się w miejsce tych niegotowych, inne gotowe drużyny, spadające do Serie D, bądź te, które były najbliżej awansu do Lega Pro, ale im się nie udało. Tym razem kolejność wpisywania zespołów w wolne miejsca będzie wyglądała następująco:

- pierwsze wolne miejsce w Lega Pro dla zespołu B drużyny Serie A z pierwszego miejsca w rakingu

- drugie wolne miejsce w Lega Pro dla zespołu, który spadł z Lega Pro,

- trzecie wolne miejsce dla zespołu, który wygrał play-off Serie D (tu na czele Cavese, drugie Como),

- i tak dalej...

Trudno powiedzieć dzisiaj na którym miejscu w rankingu znajdzie się Roma, choć niektóre wyliczenia dziennikarzy sugerują, że Giallorossi będą trzeci za Juventusem i Interem.

Napisane przez: abruzzi dnia 31.05.2018; 16:57