A więc jest! Nowy-stary trener. Wyczekany, wytęskniony, a nawet wypłakany. Rudi Garcia skończył marnie, a Luciano Spalletti zaczyna niepewnie.
Bo w 2009 roku właśnie Spalletti był w podobnej sytuacji co Francuz obecnie. W obu przypadkach raził brak feellingu z drużyną. Różnica polegała na tym, że Spalletti wiedział kiedy odejść i nie zdążył narobić sobie w Rzymie solidnych wrogów. Dlatego też mógł wrócić, co raczej nie grozi Garcii w bliższej lub dalszej perspektywie. Wierzę osobiście, że Spalletti ma już pomysł na swoją nową Romę, bo czy inaczej podjąłby się pracy w Trigorii? Nie da się ukryć faktu, że od kilku tygodni czujnym okiem obserwował poczynania rzymskiej „11” i umie postawić odpowiednią diagnozę choroby.
Od samego początku jego pierwszej przygody z Romą byłem zafascynowany jego osobowością i nie zmienił tego nawet fakt rozstania z Romą zaledwie po dwóch kolejkach sezonu 2009/10. Bo Toskańczyk wiedział kiedy musi odejść, umiał słuchać i wyciągać wnioski, miał wyczucie chwili i etykę. Tego ewidentnie zabrakło Garcii, który brnął w swoje bagno z uporem maniaka, kogoś, kto nie chce stracić życiowej szansy. Ale wystarczy już słów o Garcii. Bo po pierwsze, leżącego się nie kopie a po drugie… Po drugie – jak mawiał Luciano Spalletti: „Przeszłość jest nieważna – liczy się teraźniejszość i przyszłość”. To tylko jedna z mądrości Spallettiego, która została przeze mnie zapisana w czasie jego pierwszej przygody z drużyną Giallorossich. W sumie jest ich 12 i w pełni dają one obraz trenera, który od jutra będzie się starał uzdrowić ciężko schorowaną duszę Romy.
Oto one – wszystkie mądrości padły z ust Luciano Spallettiego i mam nadzieję, że dadzą one obraz etyki pracy łysego jak kolano trenera.
1. Siła tkwi w grupie;
2. Nie ma zawodników rezerwowych – każdy jest ważny, nie ma podziału na podstawową 11 i rezerwę;
3. Kibice są najważniejsi;
4. Każdy wykonuje swoją pracę i jest odpowiedzialny za swój zakres – do innych rzeczy nikt się nie miesza;
5. Entuzjazm w pracy to droga do sukcesu;
6. Przewagę daje zaangażowanie;
7. To drużyna pozwala piłkarzowi być wielkim, a nie jeden piłkarz sprawia, że wielka jest drużyna;
8. Przeszłość jest nieważna – liczy się teraźniejszość i przyszłość;
9. Kiedy się myśli, że nazwa czy historia dają przewagę nad innymi, to wpada się w kłopoty;
10. Trzeba się skupić na codzienności. Najpierw dociera się do jednego celu, a potem szuka sposobu, by dotrzeć do kolejnego;
11. Kiedy traci się kontakt z rzeczywistością, to lepiej wsadzić sobie kamienie do kieszeni, żeby wrócić na ziemię. Bujanie w chmurach może się skończyć upadkiem i wybiciem sobie zębów;
12. Jeśli brakuje Ci pasji, to nie możesz dobrze wykonywać swojej pracy.
Napisane przez: RoMaO dnia 13.01.2016; 21:10